Otázky a odpovede

Kedy je potrebné urobiť daňové priznane v Nórsku?

 Daňové priznanie Selvangivelse sa tento rok začína posielať koncom marca a začiatkom apríla. Vyplnené je potrebné ho odoslať do 30.4

—————

Ako dlho trvá vybavenie rodinných prídavkov?

 Treba počítať s dobou 2 - 6 mesiacov. Pokiaľ žiadate o prídavky v čase dovoleniek v Nórsku, treba sa pripraviť aj na dlhší čas ako 6 mesiacov.

—————

Aké dokumenty potrebujem na vybavenie rodinných prídavkov?

Sobášny list, rodné listy detí a potvrdenie o trvalom pobyte. Tieto musia byť preložené s razítkom prekladateľa. Niekde nežiadajú potvrdenie o trvalom pobyte, ale pre istotu ho treba mať pripravené. Ďalej je potrebná pracovná zmluva z Nórska a vyplnená žiadosť (nachádza sa v sekcii na stiahnutie), kópiu skattekortu a doklad z polície. 

Všetky dokumenty je potrebné doručiť na príslušný Trygdekontor. 

Na požiadanie o rodinné prídavky musíte mať odrobené minimálne 6 mesiacov v Nórsku.

Pozor, pokiaľ máte pracovnú zmluvu na neurčito a skončíte prácu v Nórsku, je potrebné nahlásiť ukončenie pracovného pomeru na Trygdekontor, aby bolo zastavené vyplácanie prídavkov. V opačnom prípade budete po čase musieť všetky peniaze vyplatené po ukončenom PP vrátiť aj s úrokom.

Pokiaľ potrebujete pomoc pri vybavení rodinných prídavkov, kontaktujte ma.

—————

Ako dlho trvá vybavenie daňovej karty - skattekort?

 Od 2 týždňov do 2 mesiacov

—————

Koľko stojí ubytovanie v Nórsku?

Pokiaľ idete pracovať do Nórska, tak v 95% vám poskytne ubytovanie zamestnávateľ a strháva vám nájomné z platu. Vždy je potrebné sa oboznámiť, či je v nájme aj elektrika.  Keď si však nájdete ubytovanie sami, treba to nahlásiť firme, ktorá vás ubytovala dovtedy, pretože väčšinou sú tam nejaké výpovedné lehoty, ktoré musíte dodržať.  Ceny sa pohybujú podľa regiónov. Juh: Stavanger, Oslo Tønsberg... ca 4500 NOK/mesiac. Stred a sever 2000 - 4500 NOK/mesiac. Môže sa stať, že aj na juhu nájdete ubytovanie za 3000 NOK/mesiac. Chce to len trochu šikovnosti a šťastia. Ubytovanie býva typické Nórsku. Váčšinou sa jedná o drevené domy, alebo byty. 

—————